Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řecké ostrovy

 

Chalkidiki

V severní části řecké pevniny, zhruba uprostřed území Makedonie, zasahují do Egejského moře tři výběžky připomínající ostny Poseidonova trojzubce - poloostrov Chalkidiki. Kromě zdravého přímořského klimatu oceňují turisté také ozdravné termální prameny, které tam vyvěrají.

Nejzápadnějším z ostnů trojzubce je poloostrov Kassandra. Jeho pobřežní část začíná u města Nea Kallikratia, které je jedním z nejznámějších přímořských letovisek na Chalkidiki. K němu přiléhá dlouhá písčitá pláž Nea Moudania.

Ahlada Beach v blízkosti Sarti na poloostrově Sithonia na Chalkidiki.

Prostředním z ostnů Poseidonova trojzubce je Sithonie, která je klidnější. Kdo hledá ruch a čilý noční život, může zamířit do Neos Marmaris. To je nejvýznamnější obchodní středisko a přístav v této části Chalkidiki.

Třetí výběžek Athos je známý díky svaté hoře Athos. Hornatý poloostrov je obtížně přístupný nejen pro své přírodní zvláštnosti, ale zejména proto, že se na něm nachází tzv. Mnišská republika.

Je to autonomní oblast, která je ve věcech administrativně-politických podřízena řeckému ministerstvu zahraničí a ve věcech náboženských patriarchovi konstantinopolskému (dnešní Istanbul). Všechno ostatní si mniši, jichž pobývá na Athosu kolem 1700, spravují sami. Své postavení získal poloostrov v 10. století a všichni po sobě jdoucí vládcové suverenitu mnišské republiky více či méně respektovali.

Dodnes je vstup na poloostrov přísně omezován. Mají tam, po předchozích formalitách a získání povolení, přístup pouze muži. Z veškerého ženského plemene trpí mniši na svém území pouze kočky a slepice. Dnešní běžný zájemce si může poloostrov prohlédnout z dálky asi tří kilometrů, z paluby výletních lodí, které podél pobřeží plují.

Thesálie

Thesálie ležící ve střední části Řecka přes bohaté dějiny patří k nejchudším regionům země. Přesto je oblíbenou destinací Řeků, jezdí sem odpočívat o víkendech. V thesálijských klášterech nacházeli útočiště ochránci řecké kultury - mniši. V pokoře před bohem stavěli vysoko v horách chrámy. Nejznámější jsou na plošině Metéora, vedené na seznamu světových památek UNESCO.

Metéora - kláštery na vrcholcích hladkých skalistých hor.

Dalším řeckým turistickým centrem je Olympská riviéra, písčité pláže pod nejvyšším posvátným pohořím, sahá až za ústí řeky Pinios. Podle mytologie na Olympu sídlili bohové. Na riviéře vyrostla letoviska s celkovou kapacitou mnoha desítek tisíc lůžek.

Lesbos

Třetí největší z řeckých ostrovů se nachází v severovýchodní části Egejského moře a z návrší nad letoviskem Anaxos by se dalo prakem dostřelit na tureckou pevninu.

Návštěvníci z ciziny začali na Lesbos přijíždět teprve v 90. letech minulého století. Není jich mnoho, protože tamní letiště má poměrně omezenou kapacitu. Je to klidné místo, kde dění neurčují zahraniční turisté, ale tradiční způsob života místních obyvatel. Ostrov představuje bohatou přehlídku středověké městské architektury, hrady, pevnosti a měšťanské domy z dob byzantských, janovských i osmanských.

Korfu

Zelený nebo také smaragdový ostrov, perla Jónského moře, se přezdívá nejsevernějšímu z řeckých ostrovů Korfu. Kerkýra, jak jej nazývají Řekové, leží jen několik kilometrů od řecko-albánské hranice a odděluje Jónské moře od Jaderského. Nejvyšší hora ostrova Korfu je pojmenována velmi trefně - Vševládce.

Vrchol se tyčí do výšky 906 metrů nad mořem, přímo nahoře je jeden z nejstarších byzantských klášterů ostrova a z jeho zahrady je překrásný výhled na všechny strany.

Rhodos

Přestože ostrované zničený Kolos nikdy neobnovili, bůh slunce Helios na ně nezanevřel. Statistiky říkají, že tam slunce svítí tři sta dní do roka, což je z pohledu návštěvníků víc než dost, protože „koupací“ sezóna je zhruba od května do října.

Přístav Rhodos

Jedním z nejpřitažlivějších míst na Rhodu je Lindos, překrásné místo na východním pobřeží ostrova Rhodos. Na skále nad mořem stojí antická akropole s chrámem bohyně Athény a byzantským kostelíkem. Hlavní město Rhodos se pyšní mohutnými středověkými hradbami a Palácem velmistrů.

Lindos

Kréta

Kréta bývala domovem mínojské civilizace a jejím symbolem je palácový komplex Knossos, vzdálený pět kilometrů od krétské metropole Heraklionu. Říká se o ní, že je světem na jednom ostrově. Najdete zde hornaté vnitrozemí a nejdelší evropskou soutěsku Samaria, nejsevernější přirozený palmový háj v Evropě, Matalu, jedno z evropských útočišť hippie.

Zakynthos

Zakynthos je třetím největším ostrovem v Jónském moři s rozlohou přes čtyři sta kilometrů čtverečních a díky bohatým zimním srážkám je téměř celý pokryt bohatou středomořskou vegetací. Proto je také nazýván zelený ostrov.

Středisko Laganas na jihu je největším letoviskem na ostrově. Leží podél několikakilometrové pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Nachází se zde nespočet obchodů a obchůdků, restaurací, taveren, barů, klubů a diskoték, díky nimž si letovisko vysloužilo přezdívku řecké Las Vegas.

Pláž Agios Nikolaos na ostrově Zakynthos.

Opakem je letovisko Agios Sostis, ideální pro příznivce klidné dovolené. Lákadlem pro turisty jsou mořské želvy – karety obrovské. Místa Kalamaki a Laganas, kde tyto želvy každoročně snášejí do písku vejce, byla prohlášena za národní přírodní rezervaci.

Santorini

Ostrov Santorini, jenž je považován za ztracenou bájnou Atlantidu, je dnes tím, co zbylo ze starověkého ostrova Théra po výbuchu sopky kolem roku 1500 před n. l. Velkým zážitkem je výlet lodí k srdci kráteru. Jsou to dva ostrůvky, Nea Kameni a Palia Kameni. Husí kůži trochu nahání vědomí, že kráčíte po vrcholku dosud aktivní sopky. Ze sopečného kráteru jsou dokonce cítit sirné plyny.

Dále mezi navštěvované řecké ostrovy patří: Samos, Skiathos, Thassos, Alonissos, Chios, Kalymnos, Karpathos, Mykonos, Naxos, Skopoleos, Symi, Iraklia, Paros a Amorgos.

Typické modré kopule kostelů na ostrově Santorini.